RÁDIÓ- ÉS TELEVÍZIÓMÚZEUM, DIÓSD
2049 Diósd, Géza fejedelem utca vége
Nyitvatartás
A kiállítóhely csak előzetes bejelentkezéssel, jellemzően szombato(ko)n látogatható.
A következő alkalom 2025-ben lesz, időben jelezzük.
Belépőjegy árak
-
Felnőtt: 1000 Ft
-
Kedvezményes: 800 Ft
-
Diák/nyugdíjas/postás: 500 Ft
-
Családi belépőjegy (maximum 2 felnőtt és 3 gyermek): 2000 Ft
-
Csoportos belépő (10 fő felett) - felnőtt: 700 Ft/fő
-
Csoportos belépő (10 fő felett) - diák/nyugdíjas/postás: 300 Ft/fő
-
Ingyenes: 70 év felettieknek, fogyatékkal élőknek, pedagógusoknak, újságíróknak és közgyűjteményi dolgozóknak
Az ingyenességet megfelelő igazolvánnyal igazolni kell (személyi, pedagógus, újságírói, rokkantsági igazolvány)
A múzeum minden bejelentkezett vendég számára ingyenesen látogatható a nemzeti ünnepeken
(március 15., augusztus 20. és október 23.).
1893. február 15-én Puskás Tivadar a világon elsőként Budapesten teremtette meg a folyamatos műsorszóró adást találmánya, a Telefonhírmondó segítségével.
1992. november 10-én nyitotta meg kapuit a Postamúzeum Rádió és Televízió Múzeuma Diósdon, az 1943-ban Schármár Jenő postaigazgató tervei alapján épített egykori rövidhullámú adóállomás épületében. 1995. december 1-jén, a magyar rádió-műsorszórás megindulásának 70. évfordulóján nyílt meg a múzeum állandó kiállítása, a rádióállomás egykori adótermében és a csatlakozó kisebb helyiségekben. A magyar rádiózás és televíziózás történetét a stúdiók, az adók és a vevőberendezések fejlődésének bemutatásán keresztül ismerhetjük meg.
A terem galériáján hangrögzítő berendezések, mérőműszerek, elektroncsövek, tranzisztorok, kábelek, szigetelők, valamint a terem két oldalán kiállított rádió- és televízió vevőberendezések katalógusa található. A teremhez csatlakozó folyóson a katonai hírközlés és a rádióamatőrök emlékei sorakoznak.
A folyosóról nyíló két teremben dr. Békésy György Nobel-díjas fizikus, akadémikus, postamérnök életútját bemutató kiállítás és a hawaii egyetemről hazatért kísérleti berendezések találtak otthonra.
A Békésy emlékszobák mellett a Magyar Rádió stúdióját találjuk egy felolvasó- és egy technikai helyiséggel.
A múzeum kertjében a magyar műsorszórás jeles személyiségeinek emlékoszlopait és a magyar műsorszórás antennáit, talpszigetelőit és fényszóróit láthatjuk. A kert kilátóteraszáról megszemlélhetjük a látóhatár peremén a Duna ezüstös csíkja mögött zöldellő Csepel szigetét és a magyar rádió-műsorszórás védett ipari műemlékét, a 314 méter magas lakihegyi antennatornyot, ami egykor a világ legmagasabb acélépítménye volt.