Interurbán bevezetőkábel-végelzáró

Leltári szám: T16 2005.7.1.
Készítés éve: 1890
Helye: tornác

A hazai távíró és helyközi távbeszélővonalak kiépítése a múlt század második felében (távíró), illetve a századvégen (távbeszélő) légvezetékes rendszerben kezdődött. Az 1950-es évek közepéig ez képezte helyközi távbeszélő-hálózataink döntő többségét. A légvezetékes irányok legnagyobb része vasútvonalak mentén épült ki. Nagyobb áramkörszám esetén föld alatti kábelcsatornákba húzott bevezetőkábelek útján érték el a városi távíróhivatalokat, távbeszélőközpontokat. A légvezetékhuzalok és a bevezetőkábelek erei kábelvégelzáró szerelvény közbeiktatásával csatlakoztak egymáshoz. A kábelvégelzárót kábelbódéban, vagy bevezető kábelaknában helyezték el. Az itt látható végelzáró a Józsefvárosi vasúti pályaudvar közelében, a Mátyás téren kábelaknába volt beépítve, aknafödémre függesztett szereléssel.