A debreceni „mészárosposták” története : (1478-1720)

Kiadás ideje: 1929
Szerző(k): Monus Ferenc (1882-1949)

"Debrecen város történelmi levéltárában postatörténelmi adatok kutatása közben, az ősi város régi-régi, sokszázéves postaszerű szevére, az u. n. "mészárosposták"-ra vonatkozó érdekes feljegyzéseket, adatokat találtam. Ez adatok felette fontosak, mert az általános postatörténelem - helytörténeti kutatások hiányában - eleddig nem ismerte kellően; nagyjelentőségűek várostörténelmi szempontból, mert igazolják, hogy Debrecen város már a 15. században, a magánhírközvetítés terén messze elől járt a többi vidéki városok között s amikor a török félhold 150 évig tartó uralma hatalmas nagy országrészt vont ki a postaszervezés munkája alól, a fejlett iparú és kereskedelmű hódoltsági város, sajátszerű helyzetében, magára hagyatva, a szervezett postahálózattól elszakítva, maga erejéből olyan speciálisan magyar "postát" teremtett, mellyel nemcsak a hódoltsági részen, hanem messze idegen földön is ismertté tette nevét.

A 15-18. századokban közismert debreceni "mészárosposták" levéltári adatait az elmúlt évben összegyűjtöttem s mint apró, de értékes mozaik-köveket, az általános postatörténelem hézagaiba való beillesztés végett, átadtam a nyilvánosságnak."

(Előszó)